Արա Բաբլոյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ երկու երկրների ամուր հարաբերությունները պայմանավորված են պատմամշակութային, հոգեւոր եւ արժեհամակարգային ընդհանրություններով, ինչպես նաեւ գրեթե նույն ճակատագրով: Պարոն Բաբլոյանի խոսքով՝ հայ եւ կիպրացի ժողովուրդների միջեւ պատմականորեն հաստատված եղբայրական հարաբերությունների վառ վկայություններից մեկը դեռեւս 1975 թ-ին Կիպրոսի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումն է: Նա երախտագիտություն է հայտնել 2015 թ-ի ապրիլի 2-ին Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձեւի միաձայն ընդունման համար:
Արա Բաբլոյանը, խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի մասին, ընդգծել է, որ հակամարտության լուծման բանակցային եղանակն այլընտրանք չունի: Այս հարցում նա բարձր է գնահատել Կիպրոսի իշխանությունների հաստատակամ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:
Կողմերը կարեւորել են խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխայցելությունների առավել ակտիվացումը, համագործակցությունը միջխորհրդարանական կառույցներում:
Անդրադարձ է կատարվել Կիպրոսի հայ համայնքին. նշվել է, որ հայերը Կիպրոսի հասարակության լիիրավ անդամներ են, մեծ դեր ունեն երկրի հասարակական ու քաղաքական կյանքում, ինչպես նաեւ մեր երկու երկրները շաղկապող կարեւոր օղակ են:

Ara Babloyan Meets with President of House of Representatives of Cyprus in Saint Petersburg
On October 16, the RA NA President Ara Babloyan met with the President of the House of Representatives of the Republic of Cyprus Demetris Syllouris in Saint Petersburg.
The RA NA President has noted that the firm relations of the two countries are conditioned by the historical-cultural, spiritual and value of systems commonalities, as well as by the same destiny. In Mr Babloyan’s word, one of the vivid evidence of the historically established fraternal relations between the Armenian and Cypriot peoples is the recognition and condemnation of the Armenian Genocide by Cyprus already in 1975. He expressed his gratitude for the unanimous adoption of the Resolution criminalizing the denial of the Armenian Genocide by the House of Representatives on 2 April 2015.
Talking about the NK problem, Ara Babloyan has underlined that the negotiating way of the conflict solution has no alternative. In this issue he highly assessed the resolute support of Cyprus’ authorities to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The parties highlighted the further activation of the parliamentary delegations’ mutual visits and the cooperation in the inter-parliamentary structures.
The Armenian community of Cyprus was touched upon: it has been noted that the Armenians of Cyprus are full-fledged members of the society of Cyprus, they have great role in the public and political life of the country, as well as they serve an important ring connecting our two countries.